Zeytin Hasadı

Zeytin hasadı, çoğunlukla sırıkla yapılmaktadır. Başka toplama yöntemi olarak tarakla veya elle sıyırma yöntemi de vardır. Günümüz şartlarında omuzla taşınan hasad makinaları sınırlı olarak kullanılmakta, buna rağmen de her yıl artış göstermektedir.

Zeytin hasadın da şuanda yaygın olarak kullanılan sırıkla ve makine yoluyla toplama yönteminde dallarda yara açılmasına, sürgünlerin zarar görmesine ve kırılmasına neden olur. Aynı zamanda ağaçlarda ki meyve oranının her yıl azalmasının da önemli bir faktörüdür. Kişilerin uzanamadığı yerlerde bu yöntemi kullanmasını öngörüyoruz.

Bu nedenle hasad işleminin elle veya tarakla toplamasında yarar vardır. Bu şekilde toplanacak zeytinlerin hem zarar görmesi engellenmiş olacak hem de bir sonra ki sene meyve verecek sürgünler korunmuş olacaktır. Ayrıca yere düşen zeytinlerin korunması için ağacın çevresine yaygı veya ağ serilmelidir.

Hasad zamanları birkaç evreden olusmaktadır:

İlk hasad evresi, Ekim sonu Kasım başı gibi başlar. Bu evrede sofralık yeşil zeytin toplanmaktadır.

Bundan sonraki hasad zamanı Kasım ayını ve Aralık ayını kapsamaktadır. Esas zeytin hasad zamanı bu aylardır. Hem yağlık hem sofralık siyah zeytinler elde edilmektedir. Bu zamanlarda toplanan zeytinlerden genellikle salamura zeytin yapılmaktadır.

Son hasad evresi Aralık sonu gibi olur. Bu hasad evresinde ağaçlarda kalan son meyveler ve yere dökülen zeytinleri hasad evresidir.

En iyi naturel zeytinyağı elle veya tarakla toplanan zeytininden oluşmaktadır. Bu nedenle bu dönemlerde toplanan zeytinler ile son dönemde toplanan zeytinleri ayrı bölümlerde tutulmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.