Neden Naturel Zeytinyağı

 

Lokman hekimin ‘ye’ dediği zeytinyağı, bu toprakların kadim ağacı olan zeytin ağacının bizlere sunduğu bir armağandır. Zeytinyağı ölümsüz zeytin ağacının ana vatanı olan ülkemizde; dünyanın en güzel aromalarının üreten zeytinliklerimiz; Ezine’den başlayarak, Kilis, Nizip’e kadar tüm Marmara, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu bölgelerimizde yetiştirilmektedir.

Doğru bakım tedbirleri, ideal hasat zamanları ve özenli bir işlem sonunda, zeytinyağı; sonsuz güzellikteki tat ve nefasetle birlikte çok da sağlıklı bir gıda olan zeytinyağını doğanın eşsiz bir hediyesi olarak bizlere sunar.

Gerçekten; zeytinyağının hem natürel sızma ve hem de riviera kalitesiyle yapılan kahvaltı sofraları, etli ve sebzeli yemekler, kızartmalar, hamur işleri, tatlılar bize lezzet şöleni sunarken sağlımızı korumamızı, kaliteli bir yaşam sürmemiz lüksünü de kazandırmaktadır.

 

Ümmühan TİBET
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi
Yönetim Kurulu Başkanı

Naturel Zeytinyağ olarak, atalarımızın mirası olan Orhangazi bölgesinin zeytin ağacı tarlalarında doğal zeytinler yetiştirmekteyiz.

Normal bir süreçte zeytinyağı sofralarımıza ulaşana kadar birçok kez el değiştirir: Üreticiden fabrikaya, fabrikadan toptancıya, toptancıdan perakendeciye kadar uzanan bir zincir vardır. Ürün son tüketiciye ulaşana kadar el değiştirdikçe birim maliyeti yükselmektedir. Buna karşılık fabrikaların ortalama kalite olarak baz aldığı standartlar yeterli görülmekte ve çiftçiye, bu standartlar üzerinden bir değer biçilerek ödeme yapılmaktadır. Hal bu ki her mahsul aynı kalitede değildir.

Sonuçta önceden bizde, çiftçiler de sıktırmış olduğu zeytinyağlarını ya yağhanelere veya büyük zeytinyağı şirketlerine satmaktaydık. Bunun dışında büyük zeytinyağı şirketleri köylülerin zeytinlerini satıp alıp kendi yağhanelerin de sıkıp satmaktadır. Biz bu süreçte kendi yağlarımızı eşe dosta, arkadaşlarımıza tavsiyelerimize, artık sadece naturel zeytinyağı olarak herkese sunmaktayız. Herkesin doğal zeytin kokulu naturel zeytinyağına ihtiyacı vardır.

Naturel Zeytinyağı markası olarak en iyi mahsulden elde ettiğimiz birinci sınıf zeytinyağını, hiçbir aracı kullanmadan (doğrudan imalattan) son tüketiciye ulaştırıyoruz. Çeşitli aracılar kullanmadığımız için de standart kalitede olan bir zeytinyağından daha uygun fiyata 1. sınıf sızma zeytinyağı sunabiliyoruz.

Zeytinyağı oluşturmak için zahmetli ve uzun süreli işleyiş vardır. Zeytin sıkılır, hamuru çıkarılır şırası elde edilir. Şırada ise su ve karışıktır. Yağ su ve tortudan ayrıştırılması gerekmektedir. Sıkma için havan, dibek, ezme havuzu, tokmak, ayakla ezme, merdane, patos, delip, yuvgu, değirmentaşı kullanılmaktadır. Ayrıca bunlar için torku, falaka, pres, kontinü adlarıyla özel makineler üretilmiştir. Bu anlattıklarımız genel bilgi ve eski usul olup, gerçekte tecrübe edilmiş bilgilerdir. Bazı yörelerde elle sıkmadan su yağı, suzeyti; ayakla sıkmadan ayak yağı denilen saf naturel zeytinyağı hala üretilmektedir. Çuvalda sıkılmayı beklerken kendiliğinden akan yağa burun yağı, göz yağı denilmektedir. Bez çuvala kese, kazana dağar, kazan karıştırmaya yarayan kabak kepçeye çomça, şaraphaneye sıkanak, teknelere innaz denir. Basit sıkmada siyah zeytinde 20 kilodan 4 kilo saf zeytinyağı çıkar. Esas olay aslında buradadır bazı firmalar bu oranı çok düşük tutmaktadır. Bunu yapmaların amacı maliyeti düşürmek ama maliyet düşerken de saf naturel zeytinyağı kalitesi de düşmektedir. Devam edecek olursak zeytin toplandıktan sonra dal ve yapraklardan çamur ve topraklar temizlenir, hatta çuvala konup hortumla yıkanıp temizlenir. Çuvaldaki zeytin bir zemin üzerinde ağaç tokmakla kırılır, iki gün bekletilir, sonra ayakla ezilir, bir defa kuru sonra suyla ezilir ve yalaka şırası çıkartılır. Üste çıkan zeytinyağı kepçeyle alınır kazana konur, dinlendirilir. Tortusu dibe çöker, bundan sabun yapılır, üstteki temiz zeytinyağı kaplara doldurulur. Dağ köylerinde kara yağhanelerde mengene ile sıkılır. Yağhaneye tasirhane, masara da denir. Zeytin sineğinden hastalıklı olan zeytinden çıkarılan yağa kıymalı yağ denir. Çünkü lodos ve poyrazda yapılan sıkma, yağ asidini yükseltir. Normal zeytinyağı üretim süreci bu şekildedir ve birçok zahmeti vardır. Zahmetli olduğu içinde Naturel zeytinyağı çok değerlidir.

Naturel zeytinyağın birçok faydası vardır. Naturel zeytinyağı faydaları linkinden bu konuda da birçok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.