Naturel Zeytinyağ Asitlik Oranları

Zeytinyağının oleik zeytinyağı asit oranı 100 gr'da %'lik olarak belirlenir. Bunların en kalitelisi olan zeytinyağı asit oranı % 0,1 ile % 1 arası asit oranı olandır. Bunlara Naturel Sızma Zeytinyağı denir. Bu yağlar diğer yağlara göre daha pahalı ve kalitededir.

% 1-2 zeytinyağı asit oran ları arasında olan zeytinyağlarına Natürel Birinci denilmektedir.

% 2-3 zeytinyağı asit oranları olanlara ise Natürel İkinci adı verilmektedir.

Ayrıca Rafine ve Riviera zeytinyağları da bulunmaktadır. Bu yağlar da bazı zeytinyağı asit oranlarını karıştırarak oluşturulan yağ çeşididir.

Kaliteli doğal zeytinyağı üretiminde birçok ideal koşulun bir arada bulunması gerekir. Zeytinyağı asit oranı zeytinyağının tadını ve kalitesini, yöre ikliminden toprağın verimine, zeytinin toplanma şeklinden kullanılan gübreye ve mekanik ezme makinelerinin özelliklerine kadar her şey belirler. Riviera tipi zeytinyağında ise kalite, üretim tesisinin rafinasyon teknolojisi, doğal zeytinyağının yüzdesi ve niteliğiyle doğru orantılıdır. Üretilen zeytinyağının kalitesini belirlemek ise bambaşka bir uzmanlık alanıdır. Naturel zeytinyağında kalite dendiğinde, iki faktör önem taşır. Birincisi, kimyasal analizlerle ölçülebilen zeytinyağı asit oranıdır. İkinci faktör ise lezzet ve kokuyu tespit etme ve ölçmedir. Tadım uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu işleme “degüstasyon” adı verilir. Tadım uzmanlarının birikimine bağlı olarak gerçekleştirilen degüstasyon, zeytinyağına vurulan kalite damgasının en önemli aşmasıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.