Lezzetini Etkileyen Faktörler

Zeytinyağı lezzeti yetiştirdiği bölge, iklimine, zeytin toplandıktan sonra sıkımına kadar bekletilmesine, zeytinin zamanında toplanıp toplanmamasına, zeytinin her yıl renk, koku açısından değişiklik göstermesi, zeytin sıkımında kullanılan yöntemler, zeytinyağı lezzetini etkileyen faktörlerdir.

Naturel zeytinyağ lezzeti farklı bölgelerin farklı asit oranlarındaki yağları farklı tatlara sahiptir. İyi bir Naturel Zeytinyağ zeytin meyvesinin taze tat, koku ve aromasını içermeli kusursuz olmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Zeytin, yere düşer ve günlerce kalırsa, tane eti bozulur, ondan çıkarılacak zeytinyağın lezzeti de olumsuz yönde etkiler. Zeytinyağı lezzeti bozulmaması için sık aralıklarla toplanmalıdır. Küçük sepetlerde toplanan taneler, sonra ahşap veya plastik kasalarla taşınır. Toplanan zeytinler, fazla bekletilmemeli, 10-15 saatte işlenmelidir. Aksi halde açıkta bekletilen zeytinler fermante olur. İmkân yoksa zeytinler, serin ve havadar depolarda, altları ızgaralı, ahşaptan yapılı yüksek yerlerde 2-3 gün bekletilebilir.

Zeytin yükünün, % 5-15’i, yabancı madde ve yapraklardan oluşur. Bunlar, yeterince ayıklanmazsa, sıkılacak zeytinin, zeytinyağı asit oranı, rengini, kokusunu olumsuz yönde etkiler ve zeytinyağı lezzetini etkiler. Yapraklar ayrıldıktan sonra, suyla temizleme yapılır. Zeytin tanelerine, yaprakların karışması bir ölçüde normaldir. Taze zeytin yaprakları, çıkacak yağa hoş koku verir. Ancak, karışan yaprak oranı yüksek olursa, zeytinyağının rengi, yeşile döner, acı bir tat oluşur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.