Hadiste Zeytin

Kuran-ı Kerim ve hadiste zeytin için Peygamberimiz (sav) “Zeytinyağı yiyin ve onunla yağlanın! Zeytinyağıyla tedavi olun! Çünkü o, bereketi bol ve mübarek bir ağacın meyvesinde çıkartılmaktadır” buyurmuştur. Hadiste zeytinyağını sadece yememiz değil sürülmemiz de ısrarla tavsiye edilmiştir.

Aradan 14 asır geçmesine ve bin bir türlü kozmetik merhem, jel ve likit ortaya çıkmasına rağmen zeytinyağı yine revaçtadır, üstelik değeri giderek daha da artmaktadır.

Ömer bin Hattâb dedi ki:
"Zeytinyağını yiyiniz ve sürününüz. Çünkü o, mübarek(bereketli) bir ağacın ürünüdür."

Ömer bin Hattâb dedi ki:
Allah'ın Elçisi (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Zeytinyağını, ekmeğe katık ediniz ve bu yağı kullanınız. Çünkü bu yağ, mübarek bir ağaçtan alınmadır."

Ebû Esîd dedi ki:
Allah'ın Elçisi (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Zeytinyağını yiyiniz ve sürününüz. Çünkü o, bereketli bir ağaçtandır."

Muaz diyor ki:
Allah'ın Elçisi (s.a.v.): "Ümmetime meşakkat verme korkusu olmasaydı, kendilerine her namaz kılarken, zeytin ağacından misvak(kullanımını) emrederdim."

Zeyd bin Erkam dedi ki:
"Allah'ın Elçisi (s.a.v.); Zatülcenb hastalığının tedavisi için; vers(Yemen za'feranı bitkisi), kust (topalak denilen bitki) ve zeytinyağını birbirine karıştırıp, hastanın ağzına vermeyi övmüştür."

Zeyd bin Erkam dedi ki: "Allah'ın Elçisi(s.a.v.); Zatülcenb hastalığı için; zeytinyağı ve kustu bahri(topalak otu) karışımını tavsiye ederdi."

İbn-i Ebi Atik bize şöyle dedi: "Size, şu Habbetü's-Sevda'yı kullanmayı tavsiye ediyorum. Ondan, beş veya yedi tane alıp, iyice ufalayınız. Sonra onu, birkaç damla zeytinyağı içinde, hastanın burnuna bu taraftan ve şu taraftan damlatınız. Çünkü Aişe, Allah'ın Elçisi (s.a.v.)'den şu hadisi işittiğini söyler: "Şüphesiz şu Habbetü's -Sevda (çörek otu), her hastalığa şifadır, samdan başka."

"Ben, Sam nedir? "dedim.
"Sam, ölümdür." dedi"

Kuran-ı Kerim ve hadiste zeytin için söylenenlerden bazıları yukarıda ki gibidir. Zeytinyağının  ne kadar şifalı ve önemli olduğunu böylece görmüş olduk.

Sizde zeytinin ve zeytinyağının faydalarını deneyerek görebilirsiniz bunun içinde doğal ,naturel, katkısız ve bahçeden gelen ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz.Neden Naturel Zeytinyağ yazımızı okuyarak zeytinyağında doğallığın önemi hakkında bilgi alıp fikir sahibi olabilirsiniz.

naturel-zeytinyag

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.