Hangi Tür Zeytinyağı Tercih Edilmelidir

Mutfağımızda öncelikle bulundurmamız gereken naturel sızma zeytinyağdır. Çünkü sızma tipi herkesin damak tadına uygundur. Bu tip naturel zeytinyağı, zeytinin preste veya modern sistemlerde sıkılması ve çıkan yağın zeytin suyu (karasu/kızılsu) ile zeytin posasından (pirina) ayrılması ile elde edilir. Doğrudan ve başkaca hiç bir işlemden geçmeden yenebilir. Zeytinyağı çeşitlerinden Naturel zeytinyağı ile normal zeytinyağlar arasındaki farkı ilk başta anlayamazsınız. Naturel sızma zeytinyağını kullandıktan sonra normal zeytinyağının tadı size çok farklı gelecektir. Bunu özellikle salatalarda deneyerek görebilirsiniz.

Zeytinyağı çeşitlerinden naturel yağlar da, rafine yağlar da doğrudan yenebilir, yemeklerde kullanılabilir. Bunlardan yapılan harmanlar da, aynı şekilde tüketilebilir. Ancak, genelde tavsiye edilen şudur: Salatalarda ve sofrada doğrudan çiğ olarak tüketirken naturel zeytinyağları, yemeklerde harmanları ve kızartmalarda ise rafine yağları kullanmalıdır. Bu bir tavsiyedir, aynı zamanda ekonomiktir. Bilindiği gibi zeytinyağı çeşitlerinden, naturel yağlar daha değerli, rafine yağlar ise daha ucuzdur. Ama ağız tadınıza uyduğu takdirde naturel yağlarla yemekler yapmanın, hatta kızartma yapmanın hiç bir sakıncası yoktur.

Benim önerim her zaman naturel zeytinyağ tercih edilmesi yönündedir. Zeytinyağı çeşitlerinden rafine yada riviera zeytinyağları besin değeri açısından naturel zeytinyağların çok gerisinde kalmaktadır.

Zeytinyağı çeşitlerinden ülkemizde genel kanı olarak naturel zeytinyağı ile kızartma yapılmayacağı yönündedir. Oysa kızartma için en ideal yağ zeytinyağıdır, çünkü zeytinyağı ısıya en dayanıklı yağlardandır. Diğer yağlara göre yüksek ısıya dayanabilir ve toksin oluşturmaz.

Özet geçersek kimi insan yoğun aromalı, yakıcı yağlar zeytinyağı çeşitini tercih ederken, kimileri ise daha hafif aromaları zeytinyağı çeşitini tercih edecektir. Lezzet göreceli bir konudur ve asla unutulmamalıdır ki en lezzetli şey size en keyif verendir.

Bizde Naturel Zeytinyağ olarak size keyif vermek için hizmetteyiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.